Микола Томенко і Володимир Гресь зустрілися з уманськими студентами

Новости города

9 вересня ц.р. заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко та голова обласної ради Володимир Гресь зустрілися зі студентами та педагогами інституту філології та суспільствознавства Уманського державного університету ім. Павла Тичини.

Ректор університету Михайло Мартинюк ознайомив почесних гостей із історією та діяльністю закладу, який розпочав своє становлення 1930 року, як Інститут соціального виховання та зазнав відтоді багатьох позитивних змін. Сьогодні університет – сучасний вищий навчальний заклад, який здійснює освітню діяльність за ІУ рівнем акредитації. У його складі функціонують 4 інститути: природничо-наукової освіти, соціальної та мистецької освіти, філології, економіки та суспільствознавства, які об’єднують 11 факультетів.

Підготовка і перепідготовка фахівців в університеті здійснюється за денною, заочною та дистанційною формами навчання з 38 спеціальностей та 70 спеціалізацій освітньо-кваліфікаційних рівнів бакалавр, спеціаліст, магістр. На денній і заочній формах тут навчається понад 7 тисяч студентів. Навчально-виховний процес забезпечують 37 кафедр. Професорсько-викладацький склад налічує 407 осіб, з них 3 академіки, 3 члени-кореспонденти Академії педагогічних наук України, 1 академік академії вищої школи; 44 доктори наук, професори; понад 150 кандидатів наук, доцентів.

Микола Томенко, Володимир Гресь обговорили з Михайлом Тадієвичем перспективи подальшого розвитку університету та проблеми, які потребують вирішення. У соціально-культурній структурі університету функціонують студентський клуб, спортивний клуб, музей історії навчального закладу, літературна студія імені П.Бажана, студентський театр. Випускається газета „Педагогічні вісті”. Шість художніх творчих колективів мають почесне звання „народний”. Університетська команда КВК „Епіцентр” є членом „Асоціації КВК України”.

У науковій інфраструктурі університету діють 5 наукових шкіл, 13 науково-дослідних лабораторій, 6 науково-дослідних центрів, робота яких координується інститутами Національної академії наук України та Академії педагогічних наук України; функціонує аспірантура і докторантура.

Університет має досвід міжнародної співпраці з навчальними закладами Англії, Данії, Ірландії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Росії, США, Уельсу, Франції та іншими країнами.

Під час зустрічі зі студентами та викладачами Микола Томенко висловив сподівання, що наступного навчального року буде остаточно відрегульована система тестування. На його думку, нововведення стало завадою корупційним проявам під час вступної кампанії, проте при вступі до ВНЗ необхідно враховувати й середній бал шкільного атестата, успіхи в предметних олімпіадах тощо. Інакше можливість найуспішніших учнів вступити до найуспішніших вузів країни значно звужено. Це також не стимулює творчої атмосфери та конкуренції в українських школах.

Перегляду потребують і категорії пільговиків, тож на переконання Миколи Томенка слід ліквідувати абсурдну систему, коли при зарахуванні абітурієнтів у навчальних закладах є два конкурси. Загальний, який проводиться за результатами тестів, та для тих, хто має пільги або дістали довідки про пільги. Він також висловив переконання, що Генеральна прокуратура, спільно з Міністерством освіти і науки проведуть ретельну перевірку відповідності пільговиків, які зараховані в цьому році. А на наступний рік необхідно радикально скоротити кількість категорій пільговиків та розглядати пільгу як додатковий, а не основний фактор при зарахуванні у вищі навчальні заклади.

Микола Томенко відповів на інші запитання студентів та викладачів, а також презентував диск для викладання української мови та літератури «Класика української літератури. Живі голоси» та повідомив, що за сприяння голови обласної ради Володимира Греся даний диск буде переданий кожній школі Черкащини.

Запрошений до слова голова обласної ради Володимир Гресь, зокрема, зазначив, що обласна рада, весь депутатський корпус області вважають розвиток освіти і науки важливою гранню піклування про майбутнє Шевченкового краю. На контролі в обласній раді перебувають 8 регіональних програм, спрямованих на розвиток галузі.

Щороку зростає фінансове забезпечення галузі, що дає можливість не лише утримувати заклади освіти, а й розвивати їх навчальну та матеріально-технічну базу. Якщо у 2005 році видатки на освіту становили понад 419 млн.грн., то у 2008 році – вже 1075 млн. грн. Незважаючи на складнощі, пов’язані з ліквідацією наслідків світової фінансової кризи, нинішнього року на забезпечення галузі з обласного бюджету спрямовується понад 1 мільярд 170 мільйонів гривень або понад 38 відсотків зведеного бюджету області.

Значна увага приділяється зміцненню матеріально-технічної бази закладів освіти, підготовці їх до нового навчального року та належному функціонуванню в опалювальний період.

Із 2005 по 2008 рік побудовано 227 автономних котелень закладів освіти, у першу чергу, у сільській місцевості. У 286 сільських школах облаштовані або прибудовані внутрішні санвузли та обладнано каналізацію.

2007 року в області розпочалася акція “Подаруй школі вікно”. За цей час замінено на металопластикові близько 4 тисяч віконних блоків у 164 навчальних закладах. У цьому році заміна віконних блоків проводиться у 13 інтернатних закладах (понад 400 одиниць).

Володимир Анатолійович наголосив, що велику допомогу в переоснащенні закладів освіти і охорони здоров’я надав Український фонд соціальних інвестицій, за рахунок якого в область надійшло 9,6 млн.грн., зокрема, в селі Дмитрушки за допомогою таких коштів на умовах співфінансування з місцевою громадою було відремонтовано школу.

Оплата праці працівників установ освіти, культури, охорони здоров’я, науки протягом останніх 5 років здійснювалася своєчасно та з дотриманням чинного законодавства щодо підвищення посадових окладів, введення мінімальної заробітної плати у розмірах, передбачених Урядом. Торік запроваджено у повному обсязі Єдину тарифну сітку тарифів і розрядів. На цей час середня заробітна плата всіх працівників галузі становить 1110 грн., учителів – 1650 грн.

І навіть в умовах економічної кризи у всіх навчальних закладах видатки на оплату праці працівникам закладів освіти профінансовані в повному обсязі.

Незважаючи на демографічний спад, збережено мережу закладів освіти, хоча, на жаль, за 5 останніх років учнівський контингент загальноосвітніх шкіл зменшився на 37,8 тис. учнів, а його зростання прогнозується лише з 2011 року.

Наголошуючи на тому, що одним із важливих завдань Уряду і місцевої виконавчої влади залишається здійснення програми «Шкільний автобус», адже в області за межею пішохідної доступності проживають 8790 учнів, Володимир Гресь попросив в заступника Голови ВРУ Миколи Томенка посприяти прискоренню фінансування закупівлі необхідної кількості цих автобусів.

У липні 2009 року Урядом затверджено порядок використання коштів Стабілізаційного фонду на придбання шкільних автобусів. Для Черкаської області передбачені орієнтовні видатки на придбання 26 шкільних автобусів в сумі майже 5,4 млн. грн.

Голова обласної ради розповів також, що в області триває реалізація обласної програми «Вчитель», яка допомагає добирати перспективних студентів із числа здібних до педагогічної справи юнаків і дівчат, удосконалювати цільову підготовку учителів, зміцнювати зв’язки педагогічної науки з практикою.

Наполегливо також виконується обласна програма забезпечення житлом працівників бюджетних установ комунальної форми власності, яка була затверджена обласною радою в березні 2006 року: отримали житло вже 317 учительських родин.

Велику увагу держава та регіональні органи влади приділяють розвиткові на території області мережі вищих навчальних закладів. Підготовку спеціалістів здійснюють 22 вузи І-ІІ рівнів акредитації та 7 – ІІІ-ІV рівнів акредитації, з них – 5 університетів, академія пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля та Черкаський інститут банківської справи Національного банку України.

Окрім вищеназваних навчальних закладів, освітню діяльність в області здійснюють ще 26 відокремлених підрозділів 19 вищих навчальних закладів України.

У вищих навчальних закладах Черкащини навчається понад 60 тисяч студентів за майже 240 спеціальностями. При п’яти університетах області: національному ім. Б. Хмельницького, державному технологічному та Східноєвропейському в місті Черкаси, державному педагогічному ім. П.Г. Тичини та державному аграрному в місті Умань діють аспірантури.

Звертаючись до студентів, Володимир Анатолійович висловив переконання, що більшість із них зможуть реалізувати себе на педагогічній та науковій ниві.

Користуючись нагодою, Володимир Гресь подякував викладачам закладу за їхню важливу та таку необхідну працю, за виховання гідної зміни:

– Завдяки сумлінній творчій праці професорсько-викладацького колективу ваш університет став справжнім центром духовності, науки та культури в регіоні. А оскільки нещодавно розпочався новий навчальний рік, то хочу побажати вам успіхів у навчанні та праці, щастя, добробуту вам і вашим родинам!

Викладачі української мови та літератури отримали в подарунок диски «Класика української літератури. Живі голоси».

На брифінгу для представників обласних і місцевих ЗМІ, відповідаючи на запитання журналістів, Микола Томенко, зокрема, наголосив, що він запропонував членам парламенту на час виборної кампанії піти у відпустку за власний рахунок та працювати в округах, бо, на його переконання, «у парламенті за бюджетні кошти не повинні проводитися засідання виборчих штабів кандидатів у президенти», яких, за підрахунком Миколи Володимировича, буде близько десяти. Водночас, Микола Томенко висловив сподівання, що парламент запрацює, наголосивши, що фракція БЮТ готова до конструктивних переговорів із усіма фракціями.

А Володимир Гресь підкреслив, що обласна рада й надалі підтримуватиме всі добрі гуманітарні ідеї не тільки Миколи Томенка, а й усіх, хто допомагає подальшому розвитку краю.

Цього ж дня Микола Томенко та Володимир Гресь побували в Тальнівському районі, де ознайомилися з діяльністю Кривоколінської загальноосвітньої школи, в якій протягом року було добудовано 8 класних кімнат та актову залу на 320 місць, що стало можливим завдяки спонсорським коштам мецената-земляка Володимира Мовчана.

У Кривих Колінах та Тальному Микола Томенко та Володимир Гресь оглянули новозбудовані храми, також зведені за кошти Володимира Мовчана.

oblrada.ck.ua