Потоцькі і Уманщина: сторінки історії. Щенсни - нещасливий.

Всем привет!

И я предлагаю вашему вниманию новые штрихи к портретам Потоцкого и Софии, любезно представленные доцентом УГПУ Кривошеей И.И. Этим самым вы сможете дополнить свои впечатления, полученные из книги А.П.Роготченко "Уманское чудо".

Портрет Станіслава Потоцького – єдиного сина Францишека Салезія та Анни Ельжбети написаний фарбами політичної активності і трагічного кохання. Цей дуалізм супроводжує його впродовж усього життєвого шляху.

Станіслав Щенсни (Фелікс) (1752 - 15 (28).III. 1805), воєвода руський, маршалок Торговицької конфедерації, пан на Тульчині, Уманщині, Браїлові і т.д., розпочав політичну кар’єру у досить юному віці, коли став старостою Белзьким. Після першого поділу Польщі (1772 р.) віддав галицькі маєтки Антонію Попінському. Столицею володінь Станіслава Потоцького з 1775 р. стало місто Тульчин. Саме тут у 1780 – 1788 роках за наказом графа Потоцького споруджується чудовий палац, який можна побачити і сьогодні, відвідавши Тульчин. У 1788 р. він купив у Алоїзія Брюля звання генерала артилерії коронної за 20 тисяч дукатів. Станіслав – кавалер ордена Олександра Невського та обох польських орденів, а також автор трактатів про "Вічне безкоролів’я", "Про спадкування трону в Польщі" (Амстердам, 1789 р.), "Протестація проти трону в Польщі" (Там само, 1790 р.), "Відозва обивателя і послання до народу" (Варшава, 1790), "Історія натуральна, або забавне задоволення і позиція по Щенсни Потоцькому" (Махнівка, 1805, 3 томи). З XVIII століття масонство поширюється в Речі Посполитій. Багато представників магнатських родин входили до складу масонських лож: Потоцькі, Сапеги, Чарторизькі та інші. Станіслав Потоцький також був членом організації "вільних каменярів" і у 80 роках XVIII століття очолював ложу "Великого Польського Сходу". Окремі дослідники вважають, що парк "Софіївка" насичений масонськими символами.

Найбільшою трагедією і одночасно тріумфом Станіслава Потоцького стала Торговицька конфедерація. Поширення ідей Просвітництва у Європі вплинуло на подальшу долю польської держави. Чотирирічний сейм (1788-1792) затвердив 3 травня 1791 р. Конституцію, яка перетворювала Річ Посполиту на конституційну монархію, обмежувала вплив магнатів на прийняття важливих політичних питань. У відповідь на прогресивні реформи, що могли врятувати польську державність як єдине ціле, магнато-шляхетська еліта, на чолі якої стояли Станіслав Потоцький, Ксаверій Браницький, Северин Жевуський, утворила у Торговиці конфедерацію (травень, 1792). Паралельно з конфедератами діяли і російські війська. Цей виступ призвів до другого поділу Польщі. Прусія та Росія підписали 12 січня 1793 р. конвенцію про новий розділ Речі Посполитої, яку пізніше підтвердила і Австрія. Прусія зайняла Данцінг (Гданськ), Торн і західні області, а Росія – воєводства: Київське, Брацлавське, Подільське, Мінське і частини Віленського, Новгородського, Брест-Литовського та Волинського воєводств. Втрата цих територій була повною несподіванкою для конфедератів. Гродненський сейм (червень-липень 1793) показав всю трагічність і безпорадність становища поляків, бо 11 липня вони власною рукою, під тиском Росії, підтвердили це відторгнення.

У 1795 році третій поділ Речі Посполитої поставив крапку в історії потужної держави,
яка відродилася тільки у ХХ столітті. Станіслав Потоцький після нетривалої вимушеної еміграції повернувся до Російської імперії, до складу якої відтепер входили його українські землеволодіння і став служити Катерині II.

Ще більш трагічним від політичної кар’єри Станіслава Потоцького було його особисте життя.

Станіслав був одружений тричі. Його першою дружиною у 1770 р. стала Гертруда Коморовська (1753 – 1771), яка загинула вагітною. Історичні джерела свідчать, що до смерті юної красуні причетні батьки Щенсни, а він намагався після її загибелі покінчити життя самогубством. Згодом він залишив Річ Посполиту і повернувся із-за кордону тільки після смерті батьків. Пізніше, у жовтні 1774 р. між Потоцьким і Коморовським було укладено угоду, відповідно до якої Станіслав передавав родині своєї першої дружини 12 сіл і 12 тисяч дукатів відступного.

Того ж 1774 року, 1 грудня Станіслав вінчається з Юзефіною Маріанною Амалією гр. Мнішек (х) (1752-1798), представницею відомого аристократичного польського роду. Посаг нареченої складав 110 сіл і містечок. Відомий польський історик Єжи Лоєк вважає, що тільки троє з одинадцяти дітей були народжені від Станіслава: Пелагея, Єжи та Людвіка. Юзефіна була обдарована малярським та літературним талантом, вела бурхливе позашлюбне життя.
Третьою дружиною Станіслава стала у 1798 р. Софія Глявоне-Челіче-Вітт (12.I.1760 – 12.XI.1822), з роду Панталіса Мавродато. Відома при всіх дворах європейських королівських династій (була знайома із Станіславом Августом, Фрідріхом II, Іосифом II, гр. Прованським – майбутній король Людовік XVIII, гр. Д’Артуа – Карл Х), Софія тривалий час була фавориткою князя Григорія Потьомкіна (до 1791 року). З 14 червня 1779 р. була у шлюбі за майором Юзефом Віттом (з 1785 – комендант Кам’янця, у 1790-1791 – комендант Херсона). Від цього шлюбу мала сина Івана (17.XI.1781, Париж – 1840) та Корнелія Йосифа Станіслава (2.XII.1784 – 1785). Жила з Потоцьким з 90-х років XVIII століття і до 1797 року народила йому трьох позашлюбних дітей, які померли в Умані під час епідемії. Дослідники історії родини Потоцьких вважають, що серед п’яти дітей, яких народила Софія у шлюбі із Станіславом, двоє – Мечислав і Болеслав мали інших батьків.
Нащадки Потоцького стали спадкоємцями величезних володінь, що нараховували 16 міст та містечок, 429 сіл, 130249 ревізійних душ чоловічої статі. Доля дітей Станіслава Фелікса склалася по-різному, але це тема для окремих статей.

Представила на сайте - Уманчанка.

09.07.04.

Гафы Потоцкие в г.Умане.

Очень хотел бы узнать адрес "Умачанки".которая периодически пишет на Вашем сайте исторические очерки о жизни графов Потоцких.Я сам очень интерисуюсь историей этого рода,и был бы очень рад с знакомству с ней!

Графы Потоцкие в г.Умане.

Очень хотел бы узнать адрес "Умачанки".которая периодически пишет на Вашем сайте исторические очерки о жизни графов Потоцких.Я сам очень интерисуюсь историей этого рода,и был бы очень рад с знакомству с ней!

Фамилия

Вот решил немножко узнать свою фамилию, что привело меня на этот сайт, так классно читать про своих (возможно предков), очень хороший сайт, мне понравился :) . Игорь Потоцкий. Igor_riat@mail.ru

Потомки Потоцких из Полтавщины

Решила заняться поиском своих предков. Моя прабабушка Потоцкая Татьяна Корниловна 1887 года рождения. Перед смертью просила не забывать что из рода графьев Потоцких с Полтавщины. Пока у меня на руках копий документов нету, тетя должна прислать и у меня будут более точные сведения. Сохранилось прабабушки копия свидетельства о рождении. Сохранились карточки приглашений на балы. Знаю что были у нее братья, но как из звали пока не знаю. В 1903 году Татьяна сбежала с белогвардейским офицером вроде бы в Хабаровск и вышла за него замуж.Братья Татьяну там нашли но не смогли забрать, у нее уже был ребенок и она не захотела вернуться. Братья лишили ее наследства. Во время революции муж ее сбежал за границу. она вышла замуж второй раз, потом третий. Дед мой, сын Татьяны никогда ничего не рассказывал, в свое время все были запуганы. Тотя больше рассказывала так как с бабушкой какое то время жила, знала ее и помнит что ей та рассказывала. Когда у меня будут копии документов, то будет больше информации. Ну а пока это все что знаю я. Может есть потомки братьев Татьяны, может кто то знает что у ух предков была сестра которая сбежала и вышла замуж без разрешения.

ДЛЯ АНИРИ

ПОПРОБУЙТЕ ПОИСКАТЬ ПО ВЕТВИ этого Потоцкого
http://uk.wikipedia.org/wiki/Потоцький_Павло_Платонович

Oxanka.

Я тоже

Я тоже принадлежу к роду графов Потоцких. Мой пра-пра-пра дед жил в Западной Украине. Он имел чин русского генерала и являлся родным братом графа Потоцкого жившего в те далекие времена в Умани. Но за участие в бунте против Российской Империи, за возрождение Речи Посполитой, которое состоялось в шестидесятые годы девятнадцатого века был лишен всех титулов, чинов, званий и имений был сослан в месте со своей семьей в Архангельск.Мне хочется узнать побольше о моем роде и конкретно о своем далеком предке.
С уважением Сергей

Поиск родственников

Уважаемые форумчане, есть ли у кого информация об управляющем имением графа Потоцкого в Тульчине, Нестерварке в период примерно 1890-1916 годы. И упоминается ли где либо Рюрик Семён. С уважением, Александр.