Увага! Небезпечний бур’ян

Амброзія полинолиста засмічує польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища. Це однорічна рослина висотою від кількох сантиметрів до двох метрів, за розміром і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). Розмножується амброзія насінням оливково–сірого, або коричневого забарвлення. Воно зберігає схожість в грунті до 40 років. Амброзія надмірно висушує і виснажує грунти. Природних ворогів на Україні вона не має. Її не їсть навіть худоба і птиця.
Крім того, і це головне, амброзія шкідлива для здоров’я людини. З середини липня до настання осінніх заморозків серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Ефірні речовини, що виділяються рослинами, та пилок амброзії, потрапляючи в ніс, у бронхи, викликають сльозотечу, порушують зір, підвищують температуру тіла: різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів приводить до приступів бронхіальної астми.
Розпорядженням міського голови Ю.І. Бодрова з липня 2001 року на території міста запроваджено особливий карантинний режим у зв’язку з виявленням карантинного бур’яну – амброзії полинолистої. У даний час окремі вогнища її є на різних вулицях міста, особливо ж по вул.Дерев’янка, Старицького, Енергетичній. Вогнища амброзії виявлено також на території Уманського району, зокрема, вздовж автомобільних шляхів Вінниця – Черкаси, Умань – Кіровоград, Умань – Бершадь, а також на території сіл Бабанка, Гродзеве, Сушківка, Городецьке, Колодисте, Текуча.
Ефективними засобами боротьби з амброзією полинолистою є обробка гербіцидами, виривання поодиноких рослин з корінням та скошування до початку цвітіння.
Згідно закону України "Про карантин рослин" та у зв’язку з великою шкодочинністю цього бур’яну, власники території, де його виявлено, громадяни та посадові особи повинні забезпечити його знищення власними силами та за власний рахунок.

М.Кукуруза, державний інспектор державної інспекції з карантину рослин по Черкаській області.

28.07.04.