Омела з’їдає дерева дендропарку ”Софіївка”

Софиевка

Головний садівничий уманської ”Софіївки” Наталя Томашевська показує дерева, які зрізали через омелу. Здебільшого паразит вражає найстаріші дерева. Це особливо засмучує працівників парку. Бо дерева-старожили формують обличчя ”Софіївки”

110 дерев зрізали в Уманському національному дендропарку ”Софіївка”. Причина — рослина-паразит омела біла. Вона уразила понад 300 дерев парку — переважно клени, ясени, липи й тополі. Зрідка її можна побачити на ліщині, дубах та хвойних деревах.
— Біда в тому, що омела уражає вікові дерева, яким по 100–200 років, а вони становлять основу парку, — розповідає головний садівничий ”Софіївки” Наталя Томашевська, 32 роки. — Спилювати їх рука не підіймається. Ми зрізуємо хворі гілки. Але це не дає результатів.
Для боротьби з омелою використовують хімічний та механічний методи.
— У стовбур робиться ін’єкція. Дереву речовина не шкодить, — пояснює заступник директора Микола Джим, 49 років. — Механічний метод полягає у частковому обрізанні або зрубуванні ураженого дерева.
Кілька років тому для боротьби з омелою наймали альпіністів. Зараз користуються автодрабиною.
— Її нам подарував колишній мер Києва Омельченко. Але вона закоротка. Не дістає до верхівок дерев заввишки 20 метрів.
Мерія Умані на боротьбу з омелою виділила 92 тис. грн. Найбільш засмічені вулиця Леніна, вулиця Інтернаціональна, сквер біля аграрного університету, територія навколо автовокзалу.
— Омела дозріває в лютому–березні, коли птахам майже нема чим живитися, — розповідає перший заступник міського голови 56-річний Володимир Віблий. — Птахи дзьобають насіння омели і розносять його. Воно проростає в корі.
В Умані близько 700 уражених паразитом дерев. Зрізати одне коштує 450–550 грн.
— Якщо на дереві більше п’яти–восьми кущів омели — ми його спилюємо, як менше — лікуємо: зрізуємо уражені ділянки, — пояснює Віблий. — Якщо дерево омела уразила не повністю — його ще можна використати в деревній промисловості. В іншому разі деревина нагадує пробку.
На місці зрубаного дерева садять два-три нових.
— Проблему омели потрібно піднімати на рівні області, — переконаний перший заступник мера Умані. — Вона вже є в лісосмугах, лісах. Від омели страждають Кіровоградщина, Черкащина, Київщина та Вінниччина. Варто звернути увагу на досвід Тернопільської області. Там цього паразита майже не знайти, бо спилюють вчасно.

gpu.ua
26.03.2009