Ділові зустрічі на Уманщині
Програма їх візиту передбачала ознайомлення з роботою педагогічного коллективу загальноосвітньої Дмитрушківської школи І-ІІІ ступенів навчання та з ходом реконструкції її приміщення, яке велося за рахунок коштів фонду соціальних інвестицій, ПОСП "Уманський тепличний комбінат" та зустріч із педагогічним коллективом Уманського державного аграрного університету.
У сільській школі, яка, втім, розташована недалеко від міста Умань, гостей за давньою українською традицією зустрічали хлібом-сіллю. Далі директор Ніна Мовчан показала гостям школу, розповіла про те, що у цьому навчальному закладі навчається 232 учні та працює 28 вчителів. Ще в 2002 році школі було подаровано 11 комп’ютерів, тож тут є комп’ютерний клас. Педагогічний колектив працює за напрямками «Школа сприяння здоров’ю» та національно-патріотичного виховання. Базою для проведення цієї роботи є спортзал та шкільний музей Бойової Слави, Українська Світлиця.
У Дмитрушківській ЗОШ активно працює дитячо-юнацька організація «Водограй», до складу якої входять «Барвінчата» – учні 1-4 класів, які керуються программою «7 грайливих промінців»; «Спілчани» – учні 5-7 класів, (програма «Мій край, моя земля – Уманщина рідна») та старшокласники, об’єднані в патріотичний клуб «Коло». Тут також діє філіал Бабанської школи мистецтв. У середніх класах організовано передпрофільне навчання, старша школа працює за чотирма профільними напрямками: гуманітарним, природничим, технологічним та спортивним. Цікаво, що школа має парламентську форму правління, а також свій шкільний уряд. У 2003 році школу було газифіковано, а за два останні роки значно поліпшено її матеріально-технічну базу. Хоч школа є сільською, за рівнем отриманих знань її вихованці успішно змагаються зі своїми міськими однолітками. Про це свідчать численні перемоги на обласних та міськрайонних олімпіадах та спортивних змаганнях. Цікаво, що школа є популярною і поміж міських дітей, тож і не дивно, що частина старшокласників навчаються тут, а живуть в Умані.
За ініціативи народного депутата України Миколи Томенка та голови обласної ради Володимира Греся Український фонд соціальних інвестицій, виконавчим директором якого є наш земляк Віктор Мірошниченко, надав фінансову допомогу Дмитрушківській ЗОШ. За рахунок цих коштів проведено капітальний ремонт частини даху школи та замінено на пластикові 111 старих вікон. На цей ремонт витрачено 250 тисяч гривень, 10 відсотків цих витрат взяла на себе місцева громада, решту ж коштів виділив фонд.
Під час урочистостей в актовій залі директор школи Ніна Мовчан зауважила:
– Немає в світі вищої нагороди, аніж людська вдячність. Від імені педагогічного і батьківського колективу школи щиро дякую вам за піклування про наших дітей, за те, що, незважаючи на інші нагальні проблеми, знайшли і час, і кошти, аби допомогти нашій школі. Ваше добро окупиться сторицею, адже ви вкладаєте інвестиції у наше майбутнє, а беручи приклад з вас, наші вихованці, коли стануть дорослими, також творитимуть добро.
Запрошений до слова народний депутат України Микола Томенко, який одночасно є головою наглядової ради Українського фонду соціальних інвестицій, підкреслив, що практика засвідчує, коли в конкретний населений пункт області розпочинається інвестування коштів на умовах солідарності, то, як правило, лише одним відновленим об’єктом справа не завершується. Місцева громада надалі активізує свої можливості і вже не бажає миритися із занепадом інших соціальних закладів.
Микола Томенко додав, що й надалі планується розширення співпраці згаданого Фонду з обласною радою та місцевими громадами, яка позитивно зарекомендувала себе у 5 районах Черкащини. Микола Томенко та Володимир Гресь передали у дарунок учням набір спортивних м’ячів. Звертаючись до педагогів і школярів, Володимир Гресь пригадав, як торік під час відвідин Дмитрушківської школи на свято останнього дзвінка, місцеві педагоги звернулися до нього та Миколи Томенка з проханням допомогти відремонтувати приміщення школи, збудованої 37 років тому. Тоді й було вирішено спільними зусиллями відшукати фінансові можливості. Володимир Гресь запевнив, що обласна та районна влада й надалі опікуватимуться Дмитрушківською школою, побажав і вчителям, і учням успішного завершення навчального року.
Виконавчий директор Українського фонду соціальних інвестицій Віктор Мірошниченко відзначив, що він задоволений співпрацею, яка налагодилася в останні роки між Фондом, обласною радою та місцевими громадами Чигиринського, Кам’янського, Золотоніського, Чорнобаївського і Уманського районів. Усього ж в Україні за допомогою Фонду відновлено діяльність майже 700 соціальних об’єктів, що є особливо важливим для успішного розвитку місцевого самоврядування. Адже коштів державного бюджету на всі місцеві потреби, на жаль, не вистачає. Він також висловив упевненість у подальшій тісній співпраці з громадськістю Черкащини.
Педагоги та школярі подякували за підтримку їхньої школи у вирішенні різноманітних її проблем також головам районної ради та державної адміністрації Сергію Усику та Петру Григоренку, директору фірми «Байс» Анатолію Кисілю, директору ВАТ «Уманьплемпідприємство» Миколі Мацаці, директору ПП «Дмитрушки» Василю Рубаненку, директору ПП «Сигма» Володимиру Качану, директору «Уманьлісгоспу» Василю Мінченку, приватним підприємцям Миколі Діденку та Аркадію Лісовому, порадували усіх учасників зустрічі концертом. Дехто з місцевих бізнесменів вже по завершенню зустрічі розпитував у директора школи, яка допомога ще необхідна, і вона охоче ділилася планами на найближче майбутнє: першочергово слід поновити підлогу в школі, оновити спортивні майданчики тощо.
Цього ж дня Володимир Гресь та Микола Томенко ознайомилися з роботою ПОСП "Уманський тепличний комбінат", про діяльність якого розповів його генеральний директор, депутат Уманської районної ради Микола Гордій. Це тепличне господарство є одним з найкрупніших і технологічно найсучасніших в Україні. Лише в Умані під теплицями зайнято 23 га землі. Та ще 10 га під накриттям має господарство у місті Тальному. Продукція комбінату відома далеко за межами України. За обсягом виробництва уманські тепличники займають третє місце в нашій державі, а з введенням в дію нових площ планують піднятися на друге місце.
Та головне, що понад 600 уманчан мають тут і пристойні умови роботи, і заробітну плату, середній розмір якої торік склав понад 1800 гривень. Під час огляду виробництва Микола Гордій продемонстрував чимало новинок, адже його підприємство постійно удосконалюється.
Під час брифінгу, який відбувся на тепличному комбінаті, відповідаючи на запитання журналістів щодо вступу України в СОТ, Микола Томенко однозначно позитивно оцінив для України це рішення. Разом з цим він зауважив, що для деяких галузей передбачається досить тривалий перехідний період.
Володимир Гресь також підкреслив, що вступ України у Світову організацію торгівлі оцінює як важливий позитивний державний крок. Щодо готовності Черкащини до цього процесу і можливих ризиків, Володимир Анатолійович зауважив:
– Черкащина ще з часів Радянського Союзу, як і в незалежній Україні продовжує утримувати передові позиції в сільськогосподарській галузі. На прикладі діяльності таких підприємств, як «Уманський тепличний комбінат», ТОВ СП «НІБУЛОН», «Агрофірми «Маяк», яку очолює Герой України, депутат обласної ради Микола Васильченко і багатьох інших успішних сільськогосподарських підприємств області ми переконалися, що нам боятися СОТ нічого. Нехай країни – учасники СОТ остерігаються нашої конкуренції, адже усім відомо, що наша українська продукція якісніша. Звичайно, є й ряд проблем, які ще не вирішені. Скажімо, у молочному виробництві. Проте кращі господарники готувалися до їхнього вирішення завчасно. Скажімо, «Агрофірма «Маяк», дослідне господарство «Золотоніське» Золотоніського району та ПСП «РВД-Агро» Черкаського є одними з кращих в області за показниками продукції галузі тваринництва, зокрема, середньорічний надій на корову тут становить до 7 тисяч кілограмів. Та й технології тут найсучасніші. А щодо дрібніших господарств, то необхідно створювати спеціалізовані кооперативи.
З цікавістю чекали на Миколу Томенка та Володимира Греся і в Уманському державному аграрному університеті. На зустріч з педагогічним колективом та студентами університету прибули й депутати обласної ради Володимир Лук’янець та Анатолій Ліпкан, міський голова Умані Юрій Бодров, голова Уманської районної ради Сергій Усик та голова районної державної адміністрації Петро Григоренко.
На базі цього багатопрофільного вузу ІV рівня акредитації, який очолює професор, доктор сільськогосподарських наук Петро Копитко, створено регіональний університетський центр, до якого входять також Уманський, Городищенський, Шевченківський, Тальнівський коледжі, Тальянківський та Чигиринський технікуми.
В університеті навчається понад 13 тисяч студентів. Тут можна здобути спеціальності з агрономії, захисту рослин, плодоовочівництва і виноградарства, агролісомеліорації, садово-паркового господарства, селекції і генетики сільськогосподарських культур, технології зберігання, консервування та переробки плодів і овочів, технології зберігання і переробки зерна, процесів, машин та обладнання агропромислового виробництва, економіки підприємств, маркетингу, менеджменту організацій та зовнішньоекономічної діяльності, обліку і аудиту, оподаткування та фінансів.
В Інституті післядипломної освіти та дорадництва щорічно підвищують кваліфікацію і здобувають другу вищу освіту за базовими спеціальностями до 2000 фахівців і керівників аграрних формувань та інших виробничих організацій. Їм також надається різноманітна дорадницька практична та консультативна допомога.
За останні три роки науково-педагогічними працівниками захищено 3 докторські і 44 кандидатські дисертації, виконано значний обсяг науково-дослідної роботи із 8 бюджетних тем, видано 12 монографій, 64 підручники і навчальні посібники, опубліковано більш як 1400 статей у різних наукових виданнях. Тут видаються два наукових журнали – «Вісник Уманського державного аграрного університету» і «Новини садівництва», «Збірник наукових праць УДАУ». У всесвітній мережі Інтернет створений і постійно оновлюється ВЕБ-сайт.
Понад 1000 науково-педагогічних працівників і студентів підвищували кваліфікацію та проходили виробничу практику в Росії, США, Англії, Данії, Франції, Німеччині, Чехії, Польщі та інших країнах.
Студенти мають прекрасну місцеву виробничу базу, основою якої є навчально-дослідне господарство «Родниківка», Уманський тепличний і консервний комбінати, Національний дендрологічний парк «Софіївка», Інститут коренеплідних культур УААН, навчально-науково-виробничий відділ, як структурний підрозділ університету, який має 1000 га сільгоспугідь. Університет постійно будується і оновлюється, щорічно освоюючи до 10 млн.грн.
Виступаючи перед педагогами та студентами університету, Микола Томенко детально поінформував їх про останні політичні події, не приховуючи складнощів роботи нинішньої Верховної Ради та уряду. Він дав позитивну оцінку вступу України до СОТ, висловив власне бачення необхідності внесення змін до Конституції України та подальшого розвитку і реформування місцевого самоврядування в Україні, розвитку освіти та науки, зокрема, і аграрної. Він також детально відповів на запитання присутніх щодо доцільності мораторію на продаж землі і про те, що в дійсності без чітко визначеного законодавства діється із землею за тіньовими схемами. Найбільш гострою проблемою на сьогодні Микола Томенко назвав газове питання і ситуацію, яка складається навколо його вирішення.
І все таки, не зважаючи на складнощі часу, Микола Томенко достатньо оптимістично налаштований щодо визначення майбутньої долі України:
– Організовуючи різноманітні акції, заходи, шукаю те, що може об’єднати націю. Ми повинні виховувати наших людей на позитивних прикладах наших перемог, а не на негативі поразок і того, як нас нищили. Переконаний, що саме це підвищить і нашу самосвідомість, і самооцінку, і згуртує усіх українців.
Депутат обласної ради, випускник Уманського сільськогосподарського інституту Володимир Лук’янець висловив переконання в необхідності кардинальних змін у веденні зернового господарства області, зауваживши, що лише 25% зерна, яке виробляється на Черкащині, відноситься до продовольчого. Тим часом, щоб пробитися із нашою пшеницею на європейські ринки необхідно, аби показник клейковини складав 26, а білка 12 відсотків. У зв’язку з цим терміново необхідні нові високонкурентні районовані гібридні сорти зернових.
Голова обласної ради Володимир Гресь звернувся до науковців-аграріїв із проханням допомогти області удосконалити існуючу обласну програму збереження родючості грунтів. Він підкреслив, що аграрний сектор економіки області є одним із пріоритетних, від його стабільного розвитку залежить і продовольча безпека, і добробут населення. Володимир Гресь подякував ректору Уманського аграрного університету Петру Копитку, всьому педагогічному колективу вищого навчального закладу за їхній неоціненний вклад у підготовку кадрів, прикладні дослідження у всіх сферах сільськогосподарського виробництва.
Він висловив упевненість, що Уманський аграрний університет і надалі займатиме чільне місце у формуванні Програми наукового забезпечення агропромислового виробництва Черкаської області, що передбачає впровадження новітніх наукових розробок, надання консультаційно-інформаційних послуг товаровиробникам, науковий супровід інших регіональних галузевих програм тощо.
Щодо готовності Черкащини до вступу України в СОТ, голова обласної ради ще раз зауважив, що торік за валовим виробництвом зерна, який склав понад 2 млн.тонн, область зайняла третє місце після Харківської та Полтавської областей. Власне, й за показниками в тваринництві область не пасе задніх: скажімо, молока на одну особу вироблено торік 358 кг (при 266 кг по Україні), м’яса в живій вазі – 157 кг (при 60 кг по Україні), надій молока на корову – 4096 кг (при 3293 кг по Україні).
Володимир Гресь закликав науковців-аграріїв та студентів до ефективних наукових розробок, які б сприяли виробникам сільськогосподарської продукції у досягненні світових стандартів.
Підсумовуючи враження від робочої поїздки, голова обласної ради позитивно оцінив побачене на Уманщині та схвалив плідну співпрацю Уманської районної і міської рад з освітянами регіону та представниками малого і середнього бізнесу, завдяки чому забезпечується поступальний ефективний розвиток.
http://www.oblrada.ck.ua
Recent comments