На Черкащині святкують Хануку

Культурная жизнь

У рамках відзначення єврейського свята Ханука в Черкасах розпочався фестиваль єврейської культури, організований громадською організацією “Об’єднана єврейська громада” за фінансової підтримки Державного комітету України у справах національностей та релігій та за сприяння Головного управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.

На фестиваль приїхав Перший Секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Фелікс Міндель. Відвідавши представників єврейської громади на Черкащині, він зустрівся з головою облдержадміністрації Олександром Черевком. Фелікс Міндель сказав, що євреї на Черкащині почувають себе комфортно. В цілому він задоволений і тим, як відбувається паломництво хасидів в Умані. Фелікс Міндель від імені єврейської громади висловив занепокоєння тим, що в Черкасах нема синагоги, і що євреям ніде поминати померлих. Олександр Черевко пообіцяв сприяти єврейській громаді у вирішенні цієї проблеми. На пам”ять про цю зустріч він передав Феліксу Мінделю туристичний путівник „Мандри Україною. Золота підкова Черкащини”.

На урочистому відкритті фестивалю від імені голови обласної державної адміністрації учасників та гостей фестивалю привітав перший заступник голови облдержадміністрації Петро Гаман. Він зазначив, що облдержадміністрація підтримує зусилля черкащан на зміцнення міжнаціональної злагоди.

Учасники фестивалю запалили першу свічку Хануки. Після цього відбувся концерт колективів єврейських культурних громад та спектакль «Варіації на тему Хануки» Запорізького обласного музично-драматичного театру.

ДОВІДКА

Щодо єврейських та іудейських організацій області

У Черкаській області зареєстровано 43 громадських організацій національних меншин, у тому числі: 18 обласних, 16 міських та 9 районних, діяльність яких спрямована на збереження і розвиток етнонаціональної культури.

Найбільше зареєстровано в області єврейських (17) національно-культурних товариств.

Релігійна мережа Черкаської області нараховує 1148 релігійних організацій, з яких: 15 - іудейських:

об'єднань іудейських релігійних організацій України – 9 громад;
об'єднання хасидів Хабад Любавич іудейських релігійних організацій України – 2 громади;
релігійні організації прогресивного іудаїзму – 3 громади;
інші іудейські релігійні організації – 1 громада.
Головою правління об'єднання іудейських релігійних громад та організацій Черкаської області є рабин Дов Аксельрот, який є членом ради облдержадміністрації з питань взаємодії з релігійними організаціями.

З метою вивчення та збереження мови, історії, традицій, звичаїв єврейського народу у містах Черкаси, Корсунь-Шевченківський, Сміла створені єврейські недільні школи.

У недільній школі м. Корсунь-Шевченківського навчається 25 дітей. Заклад діє на базі Корсунь-Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1.

У єврейській недільній школі, що діє на базі Черкаської загальноосвітньої школи №3, навчається 50 учнів.

2003 у м. Черкасах зареєстрована загальноосвітня школа №770, засновником якої є єврейська громада. У школі навчається 35 дітей.

В області зареєстровані і випускаються періодичні друковані видання, засновниками яких є єврейські товариства: газета „Інейнем” (мова видання – українська, російська, тираж – 800 примірників), газета „Надія” (мова видання - українська, російська, тираж – 1000 примірників).

Найбільш активними у суспільному та культурному житті є Черкаська міська громадська організація „Об’єднана єврейська громада”, Черкаський обласний благодійний єврейський фонд „Турбота поколінь – Хесед Дорот”, регіональна асоціація єврейських організацій малих міст України м. Корсунь-Шевченківський.

Черкаська міська громадська організація „Об’єднана єврейська громада”, у правління якої увійшли керівники та представники всіх єврейських організацій, була створена на початку 1995 року.

Обласний благодійний єврейський фонд „Турбота поколінь – Хесед Дорот” забезпечує безкоштовним харчуванням одиноких, хворих, малозабезпечених осіб єврейської національності, займається благодійницькою діяльністю, зокрема наданням безкоштовних ліків, милиць, інвалідних колясок, патронажним обслуговуванням хворих та престарілих євреїв.

Іудейськими релігійними організаціями та єврейськими громадськими організаціями проводяться різноманітні заходи з відзначення традиційних іудейських свят Рош-га-Шана, Суккот, Хануки, Песах, Пурім та інших.

При національно-культурних товариствах функціонують театри, гуртки, клуби, танцювальні та вокальні колективи. За підтримки облдержадміністрації єврейськими організаціями проводяться конкурси, фестивалі, олімпіади тощо.

За фінансової підтримки Держкомнацміграції та за сприяння облдержадміністрації, Головного управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації у 2006 році в м. Черкасах відбувся фестиваль єврейської культури.

Історична довідка.

У другому столітті до н.е. елліністичні завойовники захотіли покінчити з іудаїзмом. Євреї повстали, звільнили Єрусалим та освятили осквернений Храм. При цьому, залита в храмовий світильник олія, якої вистачало тільки на один день, горіла вісім днів. На спогад про це диво запалюються свічки: в перший день свята одна, у другий – дві і так далі; у восьмий (останній) день свята запалюються вісім свічок.

Одне зі значень назви свята Хануки – “освячення“. Вогонь свічок, що використовується на служінні, має святість. Тому до закінчення півгодинного горіння свічок після виходу зірок не слід відволікатись на сторонні справи. Слово “ханука“ близьке за значенням та звучанню зі словом “хінух“ – “виховання“. Тому після запалення свічок прийнято роз'яснювати домашнім зміст свята або розповідати пов'язані з ним історії.

http://www.oda.ck.ua/