Ющенко не відповів Коробовій. Тепер він байкер, як зять Юлі

Политика

Тетяна ЧОРНОВІЛ

На жаль, залишилися без відповіді два запитання читачів «Оглядача» і одне – від Тетяни Коробової, яка запитала у глави держави, чи здатний він сказати «Україно, вибач!» і коли це може трапитися.

Поштар Печкін у відомому мульті, якось сказав: «Я чому раніше злий був? Тому, що у мене велосипеду не було. А тепер я зразу добрий став». У нашого Президента Віктора Ющенка нещодавно теж здійснилася мрія: він отримав в подарунок від дружини мотоцикл. «Я на кожну нагоду потихеньку своїм рідним і близьким ставив одне запитання: «Коли в мене буде мотоцикл?»…Мені було некомфортно довгі роки, коли в мене не було мотоцикла ", - поділився найпотаємнішим з журналістами Ющенко.

Тепер все інакше. Президент на мотоциклі. Це круто! Такого в Україні ще не було. Зяті прем’єр-міністрів на мотоциклах – це ми ще можемо зрозуміти. Але Президенти!...

Можливо, тепер Віктор Андрійович, як і його мультяшний герой Ігор Іванович, стане зовсім іншим. Тим паче, що мотоцикл - це чоловічий, агресивний транспорт. До того ж подарунок Ющенку - це взагалі дитя війни (мотоцикл, який йому подарувала дружина, 1942 року випуску).

Під час спілкування Президента з пресою в «Українському домі» вже стало помітно, що Віктор Андрійович трохи змінився. Наприклад, якщо традиційно на всіх своїх прес-конференціях Президент говорив про торжество демократії в країні з його приходом до влади, то цього разу Віктор Ющенко вперше заявив про загрозу диктатури. «Тоталітаризм вже дихає нам у спину», - попередив Ющенко.

Отже, тоталітаризм – це єдине питання, стосовно якого думки Ющенка і Януковича збігаються. Нагадаємо, Маріуполі прем’єр-міністр розповів журналістом про своє нормальне ставлення до диктатури: «Ми наведемо порядок в країні. Якщо хтось це називає узурпацією влади, нехай буде узурпація влади».

Сьогодні Віктор Ющенко прямим текстом розповідав журналістам, що Віктор Федорович своєю власною персоною загрожує демократії в країні й навіть порівняв його з екс-президентом Леонідом Кучмою. «Раніше життя цілої країни залежало від того, з яким настроєм йшла на роботу одна людина. Вона жила на Банковій. Зараз у мене склалося враження, що життя всієї країни та робота Верховної Ради залежить від того, з яким настроєм вранці прокидається інша людина. Ця людина живе на Грушевського», — заявив Президент. Мабуть після відставки Тарасюка Президент, нарешті, здогадався, що його колишній опонент на Президентських виборах збирається забрати всі можливі повноваження, на які лише вистачить фантазії.

Що в такий ситуації робити Віктору Андрійовичу? Він уже не зможе розпустити Верховну Раду так просто, як це можна було зробити в серпні. Майдан вже не зібрати - занадто багато розчарованих серед колишніх прибічників. Якщо не можу – значить не хочу. На відповідне питання, чи закликатиме Ющенко людей вийти на Майдан, той відповів: «Мені б не хотілося, щоб нація через такі кроки закріплювала свої демократичні права, мені б хотілося, щоб такого не було».

Єдина надія у Президента - на удосконалення політреформи, на прийняття чітких законів, які би не дозволяли, агресивним прем’єрам вирішувати долю міністрів та указів Президентів, які хочуть одного – жити дружно.

Питанням удосконалення політреформи присвятив Ющенко свою прес-конференцію. Вона навіть мала відповідну назву: «Рік політреформи».

Ющенко вважає, що політреформа потребує не косметичних змін, а глибокого доопрацювання. І він бачить два шляхи: конструктивний і конфронтаційний. Ющенко надає перевагу першому. «Конструктивний» шлях - це його улюблений круглий стіл, який не дозволить Верховній Раді монополізувати процес удосконалення політреформи. Президент запрошує представників всіх гілок влади за круглий стіл, щоб домовлятися, домовлятися, домовлятися...

Нарешті, якщо опоненти відмовляться від запрошення сидіти за одним столом – Ющенко попереджає: «Я буду змушений зробити інший крок, який не є моєю ініціативою: скасувати результати політреформи». Хоча голос глави держави був не дуже впевненим.

Як бачимо, подарунок додав Ющенку не надто багато жорсткості. Віктор Андрійович занадто багато говорив про мир, дружбу, порозуміння, й занадто мало уваги приділяв конкретним жорстким крокам, уникав чітких визначень. Він навіть не впевнений, чи потрібен він країні як Президент: «Якщо буде скасована політреформа - можуть бути повторні президенські вибори. Ви будете балотуватися?» - запитали Ющенка журналісти. «Мені здається, це - не конструктивне питання. Я не хочу гадати на кавовій гущі. Якщо моє перебування на посаді Президента для нації є позитив, я буду боротися. Все інше для мене не варте», - «з’їхав» з теми Віктор Андрійович.

А ось на питання про своє отруєння Віктор Ющенко відповів. Щоправда, прізвища він не назвав, зате вказав, хто винен в тому, що ці люди досі не відомі країні. Не важко здогадатися, що Віктор Андрійович мав на увазі генпрокуратуру. Він зробив майже сенсаційну заяву, що Генпрокуратура знає отруювачів, має достатньо доказів, і для притягнення винних не вистачає волі. «Вже є достатньо знання, щоб прийти з наручниками і забрати людей, частина яких відсутня зараз в Україні», - наголосив Ющенко.

Президент зауважив, що в минулому році відбулася міжнародна експертиза довела: виною хвороби Ющенка були «не суші, не косметичні операції, а саме отруєння». Експертиза, за словами Президента, заперечує чутки, що його було отруєно під час лікування у Відні, бо описує, коли мусили проявитися ознаки хвороби і з’ясувала формулу діоксину. За словами Ющенка, такого діоксину немає в Україні. Він міг бути лише завезений, а існує лише три лабораторії в світі, які могли виробити таку сполуку. «Здається, я вам багато сказав, чого не варто було говорити», - зауважив Ющенко. Мовляв, таємниця слідства. Однак він не зміг стриматися, щоб не розголосити ще деякі деталі. «Установлені останні факти відносно того, хто ставив на стіл, і яке блюдо, і де могла виникнути загроза передачі отрути в їжу», - додав президент. А на завершення пообіцяв, що «дуже коректними методами» змусить генпрокуратуру виконати свій обов’язок.

На жаль, інших цікавих відповідей від Віктора Андрійовича журналісти не дочекалися. Попри тривалий час спілкування і досить активний формат глава держави встиг відповісти на дуже невелику кількість запитань. До того ж він вперто обходив гострі кути, багато говорив про круглі столи, конструктивні домовленості. Видно, мотоцикл Віктору Андрійовичу потрібен лише для того, щоб знімати накопичену агресію.

Куди цікавішими були відповіді Ющенка на питання інтернет-спільноти. Тут вже він виявив нечувану для себе лаконічність. Шістдесяти хвилин гаранту вистачило для того, щоб відповісти на понад чотири десятка запитань, тобто, трохи більше хвилини на одне запитання. Напевно, це для «байкера» Ющенка - рекорд.

Запитання від читачів помітно відрізнялися від тих, які зазвичай встигають задати на прес-конференції журналісти – від легалізації одностатевих шлюбів до призначення Луценка на посаду голови СБУ. Однак присутніх співробітників СБУ шокувала не ця відповідь, а запрошення громадянину Андрію відвідати з екскурсією робочий кабінет глави держави. Держохоронці посміялися з такої відповіді, але сміх цей був трохи істеричним.

Присутні журналісти запитали, чи є в кабінеті Президента диван. Мовляв, Андрій набивається у гості, щоб залишити диктофон. Ющенко на кілька секунд задумався і підтвердив «Так, диван є». Однак запрошення Андрію все-таки залишилося в силі.

Не обійшов Ющенко увагою інцидент зі стрільбою по секратаріату та комітетах Верховної Ради. Дивно, що під час прес-конференції в Українському домі ніхто не запитав Ющенка про скандал, який з кожним днем набирає обертів. Ющенко відповів на нього у своєму стилі – обтічно. Типу наша родина не причетна. Всі рівні перед законом і т.д. Втім, слід визнати: це єдине запитання, яке він вибрав зі списку сам. Решту часу Віктор Андрійович дивився переважно на прес-секретаря та в зал, однак в той рідкий випадок, коли Президент подивився на монітор – саме воно йому потрапило на очі.

Загалом зі спілкування з інтернет-спільнотою з’ясувалося, що Ющенко цілком не проти, щоб про нього щось написали в підручниках з історії. І не просто так, для статистики, – а як про людини, яка зробила для нації добру справу.

Серед іншого Ющенко так і не зізнався, які негативні риси його характеру; похвалився, що поважає бджолярів і анекдоти про них; готовий розпустити Верховну Раду «якщо виникнуть обставини, передбачені Конситуцією»; що вболіває за «Динамо», жалкує з приводу призначення Шуфрича, а ще – заступився за «любих друзів».

На жаль, залишилися без відповіді два запитання читачів «Оглядача» і одне – від Тетяни Коробової, яка запитала у глави держави, чи здатний він сказати «Україно, вибач!» і коли це може трапитися. Власне, відповіддю на це питання можна вважати інші слова Ющенка, сказані на конференції – він не виключив, що балотуватимуться на наступних виборах.

Прочитати відповіді Президента можна за адресою http://www.obozrevatel.com/news/2006/12/14/148808.htm

або на сайті Президента України Віктора Ющенка

http://www.obozrevatel.com/news/2006/12/14/148912.htm