Побачити Київ у мініатюрі – «ФАКТИ» кличуть в Умань

История города

Умань в історичній та архітектурній красі. Навіть якщо ви турист зі стажем і вас важко здивувати, старовинному і мальовничому місту на Черкащині вдасться це зробити.
Тут збереглася понад сотня пам’яток історії та архітектури.
Час милостивий до будівель кінця 19-го початку 20-го століть. Більшість їх зустрічає вас у центрі міста.

«Архітектура центральної частини міста – це будинки різних стилів, але переважна більшість – це еклектика. В ті часи на початку 20-го століття Умань порівнювали з Києвом, називали Київ у мініатюрі», - розповідає головний архітектор міста Умань Віктор Лісаченко.

На той час Умань приймала гостей у 8 готелях, мала багато навчальних закладів і церков різних конфесій. Місто було культурним центром і навіть мало пряме сполучення з Варшавою та Парижем. Будівля колишнього вищого народного училища, головний православний храм Умані – Свято-Миколаївський собор, зведений на початку 19-го століття, колишня міська управа – ці споруди зберігають пам’ять про пишне й багате містечко.

«Є дослідження, в яких пишуть, що автор цієї будівлі Владислав Городецький. В Умані його 3 будівлі: вище міське народне училище, чоловіча гімназія і готель «Лондон»», - розповідає головний архітектор міста Умань Віктор Лісаченко.

Найстаріші будівлі міста пов’язані з родом польських магнатів Потоцьких. 280 років тому Станіслав подарував Уманщину своєму небожеві Францішеку Салезію. А той здавав в оренду всі свої маєтки, у тому числі й Умань, за шалені гроші. Саме завдяки цій родині місто знають в усьому світі, а парк «Софіївка» досі залишається візитівкою Східного Поділля. На згадку нащадкам залишилася будівля колишнього костелу Успіння Пресвятої Богородиці, нині тут картинна галерея.

«Цей костьол є пам’яткою архітектури національного значення і за своїм віком є третьою будівлею в місті. Більш старовинні Василіанський монастир і Торгові ряди», - розповідає науковий співробітник державного історико – архітектурного заповідника «Стара Умань» Сергій Васільєв.

Будинок Василіанського монастиря – один із найбільших і найстаріших у місті. При ньому працювала школа. Споруда мала ще й оборонне значення. Стіни – завтовшки метр. Коли монастир закрили, приміщення використовували для казарм.

Потім тут працювали судді. Під будівлею – величезний підвал та мережа підземних ходів, які прокладали в 17 – 18 століттях. За легендами, у цих підвалах гайдамаки заховали скарби і чимало охочих намагалося їх розшукати.

«Є свідчення про те, що підземні ходи під Уманню дещо нагадують ось ці підвали, викладені цеглою, і окремі з них настільки великі, що там могла пройти карета, запряжена кіньми», - розповідає науковий співробітник державного історико – архітектурного заповідника «Стара Умань» Сергій Васільєв.

Підземні ходи під Уманню ще досліджують, згодом їх обіцяють відкрити туристам. Наземними ж скарбами Умань щедро ділиться з усіма, кому цікава її історія й красоти. Дістатися міста можна з Києва, подолавши автобусом 214 кілометрів. Вартість номера в готелі від 100 гривень. За 2-годинну автобусну екскурсію старим містом група платить 100 гривень.

Ірина Цимбал, «ФАКТИ», ICTV