СВЯТО КВІТУЧОЇ ЯБЛУНІ

Новости города

Під такою назвою в Уманському національному університеті садівництва відбувся нещодавно 26-й Міжнародний семінар "Високоінтенсивні технології – в садівництво".

Це навчання стало вже традиційним, на нього чекають у вузі майбутні садоводи і агрономи, залюбки приїздять на майстер-класи всі, хто цікавиться романтичною і красивою професією – садівник. Саме ці люди плекають сади, дарючи нам навесні шалену красу квітуючих дерев, а влітку і восени – щедрий врожай найкориснішої вітамінної продукції.

Семінар започаткований завідувачем кафедри плодівництва і виноградарства, заслуженим діячем науки і техніки України, відомим ученим у галузі садівництва, доктором сільськогосподарських наук, професором О.В. Мельником. До речі, саме він започаткував і нині є головним редактором науково-виробничого журналу "Новини садівництва", який видається в університеті.

Сьогодні вже ніхто не сумнівається, що цей міжнародний семінар став справжнім джерелом нових ідей, школою впроваджень у виробництво наукових досліджень і садівничої практики. Адже у роботі цих навчань за час їх існування взяли участь понад 50 тисяч учених-садоводів, представників провідних наукових шкіл і багатьох фірм України та світу. До Умані повчитись і поділитись досвідом приїздили садоводи з Азербайджану, Білорусі, Молдови, Росії. Побували тут і фахівці Австрії, Англії, Бельгії, Голландії, Греції, Канади, Німеччини, Південно-Африканської Республіки, Польщі, США, Туреччини, Франції та інших країн.

Цього року в семінарі взяли участь понад 400 осіб, серед яких були відомі вітчизняні і зарубіжні вчені, представники різних регіональних асоціацій і корпорацій садівництва, практики, керівники і спеціалісти садівничих господарств і, звичайно, викладачі та студенти університету.

Традиційно, під час пленарної частини учасниками семінару обговорювались сучасні та перспективні технології вирощування садивного матеріалу, одержання високоякісної конкурентоздатної екологічно чистої продукції, її зберігання та переробки.

Так, з великим інтересом присутні заслухали і обговорили доповіді щодо комплексної механізації процесів у садівництві (Збігнєв Ревера, Польща і Микола Бояревич, Білорусь); конструкцій для захисту саду від граду (Наталка Терещенко, Голландія і Роберт Спіназе, Італія); механічного проріджування зав’язі (Віктор Колесник, Україна); ключових проблем і чинників зберігання плодів (Іван Турчинський, Італія та Кшиштоф Рутковські і Пшемислав Бадовські, Польща); зберігання плодів у динамічному газовому середовищі (Павел Баранські, Польща); технології вирощування персиків і нектаринів (професор Крістос Ксілояніс, Греція); сортів і сучасних моделей промислових садів кісточкових – черешні, сливи і персика (Паоло Лагхі, Італія); системи виробництва оздоровлених саджанців кісточкових культур (Джуліано Драді, Італія).

Побували учасники семінару і в саду Уманського національного університету садівництва. Так, доцент кафедри плодівництва і виноградарства В.О. Осадчий показав у нашому квітучому дослідно-показовому саду голландського типу досліди кафедри, продемонстрував особливості формування і обрізування дерев у промислових насадженнях. Окрім цього, бажаючим було продемонстровано технологічні новинки у виробництві та зберіганні плодів у кращих господарствах регіону – філіях кафедри плодівництва та виноградарства Уманського НУС.

Справжнє захоплення учасників семінару викликав сучасний інтенсивний яблуневий сад фермера М.С. Олійника (с.

Шевченкове Звенигородського району Черкаської області), який є справжньою польовою лабораторією кафедри. Цей збагачений великим вітчизняним і зарубіжним досвідом садовод від Бога, людина високої професійної майстерності, показав учасникам семінару нові прийоми регулювання врожайності різних сортів яблуні й одержання продукції, яка високо цінується найвибагливішими споживачами.

У селі Головеньки Немирівського району Вінницької області учасники семінару побували у фермерських господарствах "Обрій" і "Дерун". Досвідчені садоводи запровадили тут найновіші технології зберігання плодів і вразили гостей яблуками, які ніби щойно зняті з дерева.

Секрет успіху започаткованого семінару в тому, що безпосередню активну участь у його підготовці та роботі беруть викладачі, аспіранти і студенти вузу. В ролі перекладачів вони допомагають зарубіжним доповідачам під час виступів та у спілкуванні з колегами. Це, в свою чергу, спонукає студентів до більш глибокого вивчення іноземних мов, відкриває можливість вільного їх доступу до світового наукового надбання не лише в галузі садівництва.

Міжнародні семінари на базі Уманського НУС – постійно діюча школа передового досвіду в садівництві світового рівня. Як складова навчального процесу, вони служать науковою базою підготовки висококваліфікованих агрономів-садоводів, а отже - поступальному розвитку такої необхідної нині галузі в нашій країні.


Аграрний тиждень