Крадіжки електроенергії

Саме те, що електроенергію сьогодні крадуть переважно підприємства, а дроти і трансформатори — мобільні бригади злодіїв, ВАТ «Черкасиобленерго» називає головною причиною того, що черкащани часом селами сидять без світла. Адже крадуть на такі суми, що розплачуватися мусить уся область. Лише одне підприємство Уманського району «відмотало» стільки, скільки за місяць міг би спожити Катеринопіль. А збитки від крадіжок (і витрати на відновлення) дротів і трансформаторів забрали стільки, скільки протягом місяця платить за електро-енергію ціла Умань. І, поки енер-гетики тільки те й робитимуть, що натягуватимуть нові дроти та вкопуватимуть нові стовпи, системи резервного енергопостачання в області не буде. І знову відразу 62 села — всеукраїнський рекорд! — у випадку раптового погодного катаклізму можуть опинитись у непроглядній темряві (як це сталося в ніч з 26 на 27 січня). Про це черкаські енергетики розповідали журналістам 4 лютого на засіданні Черкаського прес-клубу реформ.
За словами начальника відділу економічної безпеки ВАТ «Черкасиобленерго» Миколи Борзяка, значну частину резервних ліній сьогодні розкрадено. І якщо раніше дроти різали переважно поодинокі крадії, то тепер цим займаються добре оснащені мобільні бригади, які можуть за одну ніч знеструмити кілька сіл. Торік було вкрадено стільки дроту, що його б вистачило протягнути далі Києва — 282,3 кілометра, а дроту, поцупленого позаторік, вистачило б і на зворотну дорогу (504, 98 км). Тому, коли природні катаклізми виводять з ладу лінії електропередач, можливості переключити подачу електроенергії на знеструмлені села через резервні лінії найчастіше не існує, бо їх просто розкрадено.
Торік викрадено також 18 трансформаторів, причому найчастіше з них не «вибирали» деталі, які можна здати як кольоровий метал, а просто знімали повністю. Тож по кілька днів, а то й тижнів цілі вулиці або села залишаються без світла.
Через крадіжки електроенергії та обладнання травмуються, отримують опіки та гинуть люди — 14 смертей лише торік. Найчастіше, за словами заступника генерального директора ВАТ «Черкасиобл-енерго» Леоніда Танцюри, це трапляється при спробах крадіжок електроенергії, які загрожують не лише злодієві, але й його сусідам по будинку, у яких батареї або вода з крану раптом починають «бити» струмом. Такі удари струму небезпечні і можуть стати причиною дефібриляції та зупинки серця, особливо у дітей та людей похилого віку. За словами Леоніда Танцюри, 99,9% пожеж у Черкасах, за яких займалися газові стояки, спричинялися саме спробами «відмотування» електроенергії. Самовільні підключення також перенавантажують лінії електропередач, а відтак у сусідів викрадача можуть виходити з ладу телевізори, праски або пральні машини.
Леонід Танцюра розповів, що найбільшими викрадачами електроенергії сьогодні все ж є великі підприємства, що «відмотують» стільки, скільки споживають 1–2 села. Наприклад, в Уманському районі депутат облради, власник кількох підприємств придбав відмотувальний пристрій і успішно використовував його для зменшення показників обліку електроенергії своїх підприємств протягом двох років. До речі, виробництво таких приладів в області було «поставлено на конвеєр». Торік спільно із СБУ енергетики виявили групу з 5 «народних умільців». Колишні працівники смілянського «Орізону» масово складали один з видів відмотувальних пристроїв і продавали їх в Україні, Росії, Білорусі та навіть ... Туреччині. Пристрій, виготовлення якого обходилось у 10 гривень, продавали за $200, виготовляли їх «під замовлення», для конкретного підприємства, навіть з піврічною гарантією. Було вилучено до 100 приладів, виготовлених групою «орізонівців», та ще близько 60 — виготовлених іншими «умільцями».
Незабаром ВАТ «Черкасиобл-енерго» передає до суду матеріали щодо затятого «підключальника» з Чорнобаївського району. Це співробітник міліції, один з дільничних, що «намотав» без-облікової електроенергії більш як на 7 тисяч гривень. І хоча ловили його на цьому не раз, але дядько каже, що працює в міліції, а тому йому «ніхто нічого не зробить» і продовжує собі красти далі.
«Коли крадіжками займаються правоохоронці, то що вже казати про інших...», — підсумував Леонід Танцюра. На його переконання, правоохоронці не досить оперативно реагують на факти крадіжок енергообладнання й електроенергії. За таких умов йому видається оптимальним, щоб місцеві органи влади контролювали роботу пунктів прийому металобрухту, заборонивши їм приймати дроти й деталі енергообладнання.
З 1 по 31 березня ВАТ «Черкасиобленерго» оголошує черговий місячник добровільної здачі відмотувальних пристроїв, коли до «добровольців» не будуть застосовувати жодних санкцій і навіть безкоштовно відрегулюють або замінять їхні лічильники.
Благодарим газету "Антенна" за информацию
Новость от Шурика
11.02.05